Tapetowanie – praktyczne porady

Firma budowlana Costa - tapetowanieJeżeli szykujemy się do remontu mieszkania jednym ze sposobów na zmianę wyglądu ścian jest oklejenie ich tapetą. Wiele dostępnych wzorów i kolorów sprawia, że możemy w oryginalny sposób odmienić całkowicie wnętrza naszego mieszkania lub domu. Oto kilka praktycznych porad dot. tapetowania:

Podłoże pod tapetę

Istotne jest aby podłoże pod tapetę było gładkie. Jeżeli występują pozostałości farby czy starej tapety należy je usunąć. Nierówności na powierzchni lub ubytki powinno się wypełnić białą uniwersalną masą szpachlową. W następnym kroku możemy przystąpić do zagruntowania podłoża. Wykorzystujemy do tego celu klej do tapet (zgodnie z zaleceniami producenta) lub emulsję gruntującą.

 

Wybór tapety

Wskazówka – powinniśmy najpierw wybrać tapetę, a później dopasować do niej rodzaj kleju. Popularne i dość łatwe w układaniu są tapety fizelinowe. Składają się one z dwóch warstw – spodnia to fizelina, a wierzchnia papier lub tworzywo sztuczne. W tym wypadku klejem smaruje się jedynie ścianę, a do niej przykleja tapetę.

Trudniejsze w klejeniu są tapety jedno i dwuwarstwowe papierowe. Charakteryzują się one dużą ilością wzorów i kolorów. Tapety te maskują drobne nierówności podłoża.

Do łazienek czy kuchni wybrać powinniśmy tapety winylowe. Są one odporne na zmywanie i nie przepuszczają pary wodnej. Należy pamiętać, że tapety te nie umożliwiają „oddychania ścian”.

Klejenie tapety

Zanim zaczniemy należy zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Tapetę przyklejamy na dwa sposoby:

  • Smarowanie tapety i ułożenie jej na ścianie –papierowe, winylowe
  • Smarowanie ściany i ułożenie na niej tapety –fizelinowe

Przed tapetowaniem powinniśmy wykręcić gniazdka, włączniki świateł oraz listwy. Przygotowujemy arkusz i smarujemy klejem. Pamiętajmy, aby wymierzyć arkusze z uwzględnieniem 5 cm naddatku, który na koniec dotniemy.Tapetujemy zgodnie z kierunkiem umieszczonym na rolce, aby nie było widać połączeń. Pierwszy arkusz tapety należy położyć równo z uprzednio oznaczoną linią na ścianie. Przyklejając tapetę do ściany dociskamy ją za pomocą wałka tak, aby usunąć wszelkie pęcherze powietrza (ruchem od środka w kierunku brzegów). Kolejne arkusze przyklejamy obok siebie pamiętając, aby krawędzie nie nachodziły na siebie. W razie potrzeby w ciągu kilku minut możemy jeszcze skorygować położenie tapety.

Firma remontowo budowlana COSTA Wałbrzych zajmuje się kompleksowym remontem mieszkań i domów, m.in. wykańczaniem wnętrz poprzez tapetowanie.

Zaletami tapet jest możliwość ich wykorzystania praktycznie w każdym pomieszczeniu. Poprzez łączenie różnych wzorów, faktur i kolorów możemy otrzymać nowoczesne orginalnie wyglądające wnętrza.

Przedstawiamy poniżej efekt końcowy remontu pomieszczeń w domu jednorodzinnym w Wałbrzychu. Widoczne na pierwszym zdjęciu oryginalne rozwiązanie z wykorzystaniem tapety w celu wyróżnienia jednej ze ścian sypialni.

Remont domu jednorodzinnego Wałbrzych-1

 

Na drugim zdjęciu widoczny jest jeden pas tapety, dopasowany kolorystycznie do ściany, który posłużył za element dekoracyjny pokoju.

Remont domu jednorodzinnego Wałbrzych-2

 

Posted in Tapetowanie and tagged .