Malowanie ścian, Video Poradnik

malowanie ścian, malowanie pokojuTematykę związaną z malowaniem ścian już poruszaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów. W obecnym artykule chcemy przedstawić pierwszy odcinek Video-poradnika dotyczący malowania pomieszczeń.

Na filmie firma remontowo-budowlana Costa Wałbrzych przedstawia krok po kroku jak przygotować się do malowania pomieszczeń oraz jak sprawnie malować zarówno ściany jak i sufity. Zapraszamy do oglądania.

 

Opis do filmu:

Malowanie pokoju, malowanie ścian

1. Przygotowanie pomieszczenia

W pierwszej kolejności należy właściwie przygotować pomieszczenie do malowania. W tym celu stosujemy folię malarską. Osłaniamy podłogę, a w razie konieczności elementy wyposażenia pokoju. Niepotrzebne rzeczy powinny zostać wyniesione, co ułatwi prace. Następnie demontujemy osłony gniazdek, włączniki światła, karnisze oraz inne elementy znajdujące się na ścianach. Jeżeli chcemy uniknąć demontażu gniazdek lub włączników możemy je osłonić taśmą malarską. Taśmę wykorzystujemy również do zabezpieczenia listew przypodłogowych, ościeży, parapetów.    

2. Niezbędne narzędzia

  1. Folia malarska
  2. Taśma malarska
  3. Kuweta malarska wraz z wałkiem o szerokości 25 cm
  4. Kuweta malarska wraz z mini wałkiem
  5. Pędzel malarski
  6. Emulsja podkładowa np. Śnieżka grunt
  7. Materiał gruntujący np. Akryl Putz
  8. Rękawice
  9. Nóż tapicerski
  10. Tyczka malarska
  11. Drabina

3. Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ścian. Powinniśmy sprawdzić, czy na powierzchni nie ma wgłębień rys lub ubytków. Jeżeli takie występują należy je zaszpachlować odpowiednią masą szpachlową. W celu ujednolicenia podłoża i zmniejszenia jego chłonności stosujemy emulsję podkładową – gruntującą. Omawianą emulsję stosujemy również w przypadku zmiany koloru ciemniejszego na jaśniejszy. Dzięki temu zachowamy naturalną barwę nakładanych kolorów i osiągniemy zadowalający efekt końcowy.

 4. Malowanie

Przystępując do malowania należy dobrze wymieszać farbę. W razie potrzeby możliwe jest rozcieńczenie farby zgodnie ze wskazaniami producenta.

Wybierając właściwy wałek powinniśmy kierować się odpowiednią długością runa. W przypadku gładkich ścian runo powinno wynosić ok. 10mm. Jeżeli powierzchnia jest chropowata używamy wałka o grubszym runie do 20mm. Przed malowaniem dobrze jest nawilżyć wałek wodą dla zapewnienia właściwej chłonności.

Przy malowaniu sufitu nakładanie farby rozpoczynamy równolegle do kierunku padania światła. Kolejne malowane fragmenty powinny być łączone na mokro. Zapewni to finalnie estetyczny jednolity kolor.

Ściany malujemy rozpoczynając od trudno dostępnych miejsc. Pędzlem lub małym wałeczkiem nakładamy farbę na narożniki, okolice grzejników oraz okien. Większe powierzchnie malujemy wałkiem, najlepiej o szerokości 25cm. Wykonujemy ruchy z góry na dół, a następnie pod różnymi kątami. Pamiętajmy, aby ostatnie pociągnięcie było zawsze w pionie. Tak pomalowaną ścianę pozostawiamy do wyschnięcia na ok. 3-4 h. Jeżeli zachodzi potrzeba malujemy ścianę po raz drugi. Powtarzamy wówczas czynności z pierwszego etapu prac.

Po ok. 20 minutach od zakończenia malowania możemy przystąpić do odrywania taśm malarskich. Ostatnim etapem jest przykręcenie osłon kontaktów oraz ułożenie listew przypodłogowych.

Posted in Malowanie, Video Poradnik and tagged , .