Jak wykonać tynk strukturalny

Tynk-strukturalny-firma budowlana WalbrzychTynk strukturalny można stosować praktycznie na każdej powierzchni. Możemy w ten sposób ozdobić ściany bądź sufity i nadać naszym wnętrzom oryginalny nowoczesny wygląd.

Tynki tego typu możemy stosować na elewacjach zewnętrznych jak i we wnętrzach pomieszczeń. Możliwe jest pokrycie całego pokoju, pojedynczej ściany lub jej fragmentu. W pokojach o nie dużym metrażu korzystniej jest pokryć tynkiem strukturalnym jedną ze ścian lub jej część.

Nowoczesne tynki strukturalne mogą być nakładane na praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Zaletą ich jest to, że maskują niedoskonałości ścian i są odporne na działanie wilgoci. Jeżeli chodzi o wnętrza możemy je stosować zarówno w łazienkach jak i kuchniach, natomiast przy tynkach zewnętrznych stosować można je praktycznie na wszystkie rodzaje elewacji. Tynki strukturalne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wykonanie tynku strukturalnego możemy podzielić na kilka etapów:

1. Przygotowanie pomieszczenia i nakładanie tynku

Przed nałożeniem tynku wewnątrz zabezpieczamy pomieszczenia np. rozkładając folię zabezpieczającą. Następnie oczyszczamy ściany z kurzu i różnego rodzaju zabrudzeń. Gruntujemy powierzchnię dla zwiększenia przyczepności masy tynkarskiej. Po wykonaniu omówionych prac możemy przystąpić do nakładania tynku. Tynk należy odpowiednio wymieszać aby uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie nakładamy równomiernie, aby pokryta została cała powierzchnia ściany. Powinniśmy pamiętać, aby grubość tynku nie przekraczała zaleceń producenta, jest to zazwyczaj ok. 1,5 – 3mm.

2. Nadawanie faktury

Gdy tynk jest już nałożony na ścianę możemy przystąpić do nadawania faktury. Fakturowanie powinno nastąpić dość szybko, zanim masa zacznie schnąć i twardnieć. Jest wiele technik do nakładania faktury, możemy dać się ponieść własne wyobraźni i użyć do tego celu np. wałków, gazet, gąbki, pacy, w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.

3. Malowanie powierzchni

Na rynku występują tynki od razu zabarwione przez producenta. Wybierając taki tynk nie musimy już robić żadnych dodatkowych czynności, aby uzyskać oczekiwany efekt. Istnieją również tynki nie barwione. Musimy taką powierzchnię dodatkowo pomalować, aby właściwie wykończyć ścianę. Przed nakładaniem farby tynk musi być wyschnięty. Do malowania możemy wykorzystać gąbkę, wałek lub pędzel.

Firma remontowo- budowlana COSTA Wałbrzych posiada w ofercie wykonywanie różnego rodzaju tynków strukturalnych, tj. mineralnych, akrylowych oraz sylikonowych.

Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Kierując się wieloletnim doświadczeniem jesteśmy w stanie doradzić klientom odpowiednie materiały i sposób wykonania, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dla danego pomieszczenia.

 

Posted in Tynkowanie and tagged , .