Jak wykonać ścianki działowe karton gips w 7 krokach

ścianki karton gipsW dzisiejszym wpisie omówimy jak wykonać ścianki działowe karton gips w 7 krokach. Ścianki szkieletowe kartonowo gipsowe (karton gips) wykorzystywane są do wydzielania pomieszczeń w różnego rodzaju budynkach. Tego typu ścianka może mieć charakter zwykłej przegrody lub też elementu dekoracyjnego naszego wnętrza.  Mówimy o budowie szkieletowej, ponieważ przy stawianiu tego typu przegrody najpierw stawiamy konstrukcję wykonaną z rusztów (profili) stalowych lub drewnianych, a później pokrywamy ją płytami karton gips.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość w miarę łatwego zdemontowania ścianki w przypadku, gdy zmienimy naszą wizję związaną z zagospodarowania pomieszczeń. Zmiana położenia ścianek działowych wykonanych z cegieł jest o wiele bardziej kłopotliwa.

Jak wykonać ścianki działowe karton gips.

1. Prace montażowe

Prace montażowe rozpoczynamy od wyznaczenia położenia ścianki działowej. Zaznaczamy miejsca na podłodze, ścianie i suficie, w których będą zainstalowane profile do których będzie przytwierdzona płyta kartonowo gipsowa.

2. Mocowanie profili

Zanim przystąpimy do przykręcania profili należy zastosować taśmę tłumiącą drgania. Mocowanie odbywa się za pomocą kołków rozporowych rozmieszczonych w odległości co 1m. Słupki lokujemy w odległościach co 0,3 lub 0,6m. Jeżeli przewidujemy otwór drzwiowy konieczne jest zastosowanie wzmocnienia tzw. profilami ościeżnicowymi.

3. Mocowanie płyt

Po wykonaniu konstrukcji szkieletowej przychodzi czas na docięcie płyt karton gips. Należy pamiętać, że płyty nie powinny dotykać otaczających je przegród (podłogi, sufitu, ścian nośnych). Należy odpowiednio dociąć powierzchnię, aby pozostawić ok. 1 cm odstępu od sufitu i ścian bocznych. Kwestię ewentualnego sztukowania płyt przedstawia poniższy rysunek.

jak wykonać ścianki działowe karton gips

Następnym etapem jest montaż płyt. Przykręca się je za pomocą blachowkrętów. Łączenie odbywa się tylko na profilach pionowych. Po dokręceniu blachowkręt musi zgrać się z linią płyty (nie może wystawać, ani przebić płyty). Kolejne płyty dosuwamy, aby stykały się ze sobą.

4. Przeprowadzenie instalacji i wykonanie otworów

Teraz jest odpowiedni czas na przeprowadzenie ewentualnych instalacji oraz wycięcie miejsc na gniazdka oraz włączniki świateł. Mamy bezproblemowy dostęp do ściany od wewnętrznej strony.

5. Umieszczenie izolacji

Umieszczamy wewnątrz ściany izolację akustyczną np. z wełny mineralnej. Pasy wełny winny być nieco szersze niż rozstaw słupków pionowych (o ok. 1cm). Pozwoli to na szczelne wypełnienie wełną również przestrzeni wewnątrz słupków.

6. Mocowanie płyt po drugiej stronie ściany

Płyty z drugiej strony konstrukcji szkieletowej przykręcamy z przesunięciem w stosunku do już zamontowanych płyt. Poprawiamy w ten sposób stabilność całej ściany.

7. Prace wykończeniowe

Ostatnim etapem prac jest wypełnianie masą szpachlową miejsc stykania się płyt, gdzie widoczne są również blachowkręty. Przy krawędziach spłaszczonych wykorzystujemy przy szpachlowaniu taśmę zbrojącą. Zaschniętą powierzchnię szlifujemy papierem ściernym. Szczeliny pomiędzy ścianami i sufitem wypełniamy masą akrylową. Takie wypełnienie zapewni elastyczność na styku ścianki działowej i przegród nośnych.

Firma budowlana Costa Wałbrzych ma na koncie wiele inwestycji związanych z przebudową pomieszczeń zarówno mieszkalnych jak i biurowych.

Prace w tym zakresie polegały na dostawianiu ścianek działowych w celu kształtowania nowoczesnych wnętrz zgodnie z życzeniami inwestorów.

 

 

Posted in Ścianki działowe and tagged .