Jak wybrać kredyt na remont mieszkania?

remont mieszkaniaChcąc zrobić remont całego mieszkania musimy liczyć się ze sporymi kosztami i koniecznością wykonania szeregu prac budowlanych takich jak:

  • remont pokoju lub pokojów – gładzenie ścian, malowanie, tapetowanie, układanie podłogi
  • remont łazienki – wymiana glazury oraz elementów takich jak wanna, umywalka, prysznic, itp.
  • remont kuchni – gładzenie ścian, malowanie, wymiana glazury plus koszt mebli i osprzętu
  • dodatkowe wydatki – wymiana drzwi, okien, grzejników, instalacji elektrycznej itp.    

Często remont tego typu stanowi na tyle duży wydatek, iż konieczne jest zaciągnięcie kredytu w banku. W zależności od wielkości mieszkania, ilości wykonywanych prac i jakości materiałów kwota może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ważne jest, abyśmy właściwie wybrali najbardziej optymalny dla nas rodzaj kredytu.

Od czego zacząć?

  1. Przeanalizujmy jakie prace remontowe będą niezbędne w naszym mieszkaniu
  2. Oceńmy jaka kwota będzie konieczna do przeprowadzenia remontu. Jako firma budowlana S.C. COSTA Wałbrzych jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa bezpłatny kosztorys prac remontowych.

  3. Wybierzmy najkorzystniejszy dla nas kredyt.

Jaki kredyt wybrać?

Jeżeli planowana inwestycja nie jest duża idealnym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Decyzję o jego uzyskaniu otrzymujemy w ciągu kilku godzin, maksymalnie kilku dni. Formalności są minimalne, często niezbędne jest jedynie potwierdzenie wysokości dochodów i dowód osobisty. Wadą tego kredytu jest wysokość oprocentowania sięgająca 14-16% (do tego dochodzi ok. 5% prowizji za jego udzielenie). Kwota maksymalna może wynosić ok. 60 tysięcy złotych.

Inwestycja, która wymaga większej sumy gotówki może być sfinansowana kredytem hipotecznym. Aby otrzymać ten rodzaj kredytu musimy posiadać nieruchomość i nie może być ona obciążona hipoteką. Uzyskanie takiego kredytu trwa jednak znacznie dłużej w porównaniu do kredytu gotówkowego (samo rozpatrzenie wniosku może potrwać miesiąc). W tym przypadku niezbędny jest kosztorys prac remontowych. W momencie złożenia zapytania do naszej firmy remontowo-budowlanej otrzymają Państwo kosztorys bezpłatnie. Następnie konieczna będzie wycena nieruchomości. Na koniec należy przedstawić w banku przebieg wykonanych prac poprzez np. przedłożenie faktur. Kredyty tego typu są nisko oprocentowane – w granicach 5%. Pojawiają się tutaj jednak dodatkowe koszty, m.in. związane z wyceną nieruchomości czy podatkiem od czynności cywilno prawnych .

Który kredyt i kiedy bardziej się opłaca?

Biorąc kredyt hipoteczny musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, które nie występują w przypadku kredytu gotówkowego. W momencie, gdy kwota kredytu nie przekracza kilku tysięcy złotych może się okazać, że podliczając koszty nie będzie dużej różnicy w odsetkach i korzystniejsza okaże się pożyczka gotówkowa.

W przypadku kwot w wysokości kilku dziesięciu tysięcy złotych bardziej opłacalne będzie wzięcie kredytu hipotecznego.

Warto pamiętać, aby kwota kredytu wynikająca z kosztorysu była zaciągnięta z lekkim naddatkiem. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zabraknie nam środków w trakcie prac remontowych. Późniejsze podwyższenie kredytu może być kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.

Posted in Remont mieszkania and tagged .