Jak wybrać i wykonać ogrodzenie domu

jak wykonać ogrodzenie murowaneDziś opiszemy jak wybrać i wykonać ogrodzenie domu. W obecnych czasach rzadko można spotkać posesje, które nie są ogrodzone. Rzeczą normalną jest chęć zapewnienia sobie prywatności i bezpieczeństwa poprzez osłonięcie działki na której stoi nasz dom. Inwestorzy mają różne podejście co do wyboru ogrodzenia. Warto jednak pamiętać, aby wybór był przemyślany i żeby ogrodzenie ostatecznie pasowało do naszego domu.

1. Jak wybrać właściwego wykonawcę do wykonania ogrodzenia domu

O tym jak wybrać właściwą firmę budowlaną już pisaliśmy wcześniej w tym wpisie. Przypomnimy najważniejsze informacje, które mają znaczenie przy wyborze odpowiedniego wykonawcy naszego ogrodzenia. Najlepiej wybrać firmę z długoletnim stażem na rynku i doświadczeniem m.in. w tego typu pracach. Dobrze jeśli mamy możliwość podejrzenia wykonanych prac budowlanych przez daną firmę związanych z naszym zleceniem. Powinniśmy także sprawdzić referencje wykonawcy, co upewni nas przy właściwym wyborze.

2. Jak wybrać ogrodzenie do domu

Najważniejszym warunkiem przy wyborze ogrodzenia jest dopasowanie do stylu w jakim zbudowany jest dom. Jeżeli posiadamy dom wykonany w nowoczesnym stylu, inwestor powinien skupić się na ogrodzeniu charakteryzującym się prostą formą i jednolitym kolorem. Jeżeli natomiast architektura domu jest klasyczna, lepiej sprawdzą się ogrodzenia „łupane”. Tego typu powierzchnia bloczków nadaje ogrodzeniu szlachetnego wyglądu, który lepiej komponuje się z wyglądem nieruchomości. Paleta barw jaką gwarantują producenci pozwala dopasować ogrodzenia do koloru elewacji lub innego interesującego nas elementu domu.

Jakie ogrodzenia najczęściej wybierają inwestorzy:

2.1. Rodzaje najczęściej stosowanych przęseł:

• Przęsła drewniane – zaletą jest to, że można je dopasować do posesji nowoczesnych jak i klasycznych. Gotowe przęsła ze sztachet mogą mieć rozmaite wzornictwo.
• Przęsła metalowe – wykonane w rodzaju stalowych prętów lub kształtowników. Wzornictwo jest różnorodne. Możemy spotkać zarówno płaskie przęsła wyglądające nowocześnie jak i zdobione ręcznie kute. Te ostatnie są mniej popularne z uwagi na wysoką cenę.
• Panele betonowe – pozwalają na wykonanie solidnego ogrodzenia. Producenci oferują różne odmiany tego typu ogrodzeń zarówno pełne proste jak i ozdobne.
• Zwykła siatka – stanowi niedrogie rozwiązanie. Najczęściej stosowane jako ogrodzenie dalszej części domu oraz jako ogrodzenie tymczasowe, np. podczas budowy.

2.2. Rodzaje murów ogrodzeniowych

• Cegły – najczęściej wykorzystywane klinkierowe lub silikatowe. Gwarantują elegancki wygląd bez dodatkowych zabiegów takich jak tynkowanie. Można spotkać wyroby o rozmaitej fakturze i różnych kolorach.
• Kamienie – prace murarskie odbywają się w podobny sposób jak w przypadku murowania z cegieł. Wykorzystuje się zatem elementy o w dość regularnych kształtach. Najczęściej wykonuje się ogrodzenia z piaskowca i wapienia.
• Bloczki – prefabrykowane betonowe lub silikatowe. Ogrodzenia tego typu muruje się bardzo szybko.

3. Przebieg budowy ogrodzenia

Budowę ogrodzenia rozpoczynamy od ław fundamentowych. Jeżeli przewidzieliśmy ogrodzenie z cokołem (podmurówką) fundament powinien mieć kształt długiej ławy. Szerokość powinna wynosić ok. 40 cm. W miejscach, w których mają stanąć słupki ława powinna być poszerzona.
Jeżeli natomiast wykonujemy ogrodzenie jedynie ze słupków pod każdym musi być wykonana stopa fundamentowa. Spód fundamentu musi być wylany na właściwej głębokości (poniżej strefy przemarzania gruntu). W praktyce tak głęboko wykonuje się jedynie fundamenty słupków (od 80 do 140 cm). Fundamenty pod cokołem znajdują się płycej, zazwyczaj na głębokości ok. 50 cm.
Dodatkowo należy pamiętać o dylatacji fundamentu słupków od fundamentu cokołu. Można do tego wykorzystać pas styropianu. Dzięki temu zniwelujemy problem pękającego betonu w wyniku nadmiernych naprężeń.
W celu usztywnienia konstrukcji wykorzystujemy zbrojenie poziome, tam gdzie planowane są słupki przewiduje się zbrojenie pionowe. Sam fundament jest izolowany poprzez izolację poziomą. Zabieg ten zabezpiecza ogrodzenie przed tzw. kapilarnym podciąganiem wody gruntowej. Rozwiązanie to stanowi zabezpieczenie przed pękaniem spowodowanym mrozem.
Ostatnim etapem jest wymurowanie słupków w zależności od wybranej technologii oraz zamontowanie przęseł. Poniżej przedstawiamy schemat przykładowego ogrodzenia:

jak wykonać ogrodzenie firma budowlana Wałbrzych costa

Firma remontowo budowlana COSTA Wałbrzych, wykonuje również ogrodzenia działek budowlanych.

Wszystkie prace wykonywane są zgodnie ze sztuką budowlaną. Firma cieszy się zaufaniem wielu klientów i inwestorów o czym świadczą wydane referencje. Zapraszamy do kontaktu i bezpłatnej wyceny.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonanego przez firmę budowlaną COSTA ogrodzenia dla domu jednorodzinnego zlokalizowanego w Wałbrzychu.

 

ogrodzenie w budowie

wykonane ogrodzenie działki budowlanej

Posted in Ogrodzenia and tagged .