Jak dobrze położyć panele podłogowe

Remont-mieszkania-panelePanele są doskonałym sposobem na szybkie i eleganckie wykończenie podłogi. Wiele wzorów i kolorów pozwala na dowolną aranżację wnętrza naszego mieszkania lub domu. 

Do montażu paneli potrzebne są następujące materiały i narzędzia:

Materiały:

1. Folia paroizolacyjna

2. Pianka podkładowa poliuretanowa (gr. 3mm) lub maty podkładowe

3. Listwy przypodłogowe i uchwyty mocujące

4. Elementy zakańczające (do listew)

 

Narzędzia:

1. Miarka

2. Nóż

3. Ołówek

4. Poziomica

5. Piła

6. Taśma

7. Kątownik

8. Kliny dystansowe

Podłoże pod panele:

Podłożem pod panele mogą być: podłogi drewniane, płyty wiórowe, płyty OSB lub MDF, linoleum, ceramika, beton-jastrych. Podłoże musi być odpowiednio wyrównane i wygładzone. Nierówności do ok.3 mm mogą być zniwelowane poprzez matę podkładową. Większe nierówności powinny zostać zeszlifowane.

Uwaga: Przed położeniem panele powinny być przechowywane w pomieszczeniu w którym będą układane przez ok. 48 godzin (aklimatyzacja). Warunki przechowywania i układania: temperatura od 18 do 22oC, wilgotność do 55-60%.

Na odpowiednio przygotowanej podłodze można przystąpić do rozłożenia folii paroizolacyjnej. Folia rozkładana powinna być na zakładkę oraz sklejona taśmą. Następną czynnością jest ułożenie pianki lub maty podkładowej.

Informacja: Panele (podłogi laminowane) tworzą tak zwaną podłogę pływającą. Nie można ich przybijać, przyklejać lub mocować do podłogi w jakiś inny sposób. Podłogi laminowane pod wpływem zmiany temperatury lub wilgotności mogą rozszerzać się lub kurczyć. Konieczne jest więc zapewnienie tzw. szczelin dylatacyjnych ok.  10mm między panelami i ścianą oraz między panelami a różnego rodzaju przeszkodami jak np. drzwi rury itp. Do regulacji szerokości dylatacji służą kliny dystansowe.

Montaż paneli:

Krótszy bok paneli łączymy ze sobą pod kątem ok. 15 stopni. Jeżeli jest taka potrzeba przycinamy panel w danym rzędzie na odpowiednią długość. Odciętą część panelu możemy wykorzystać jako początek następnego rzędu. Panele w kolejnych rzędach powinny być przesunięte względem siebie o co najmniej 40 cm.

Kolejny rząd paneli najpierw układamy w całości następnie pod kątem ok. 10 stopni wsuwamy w już ułożony rząd. Układanie ostatniego rzędu zazwyczaj wiąże się z koniecznością przycięcia paneli. W miejscach trudnodostępnych można obciąć elementy łączące panele i połączyć je klejem.

Na koniec usuwamy kliny dystansowe, odcinamy nadmiar folii lub pianki. Pozostałe szczeliny zakrywamy montując listwy przypodłogowe. Uchwyty pod listwy montujemy do ścian w odległościach ok. 50 cm od siebie. Aby podłoga pozostawała bez zarysowań zaleca się stosowanie pod meblami podkładek z filcu.        

Firma budowlana COSTA Wałbrzych ma duże doświadczenie w wykonywaniu kompleksowych remontów mieszkań i domów, m.in. w wykańczaniu podłóg panelami.

Położenie paneli można wykonać samemu, ale dla uzyskania pewnego właściwego efektu dobrze taką pracę zlecić profesjonalnej firmie budowlanej. 

Posted in Panele podłogowe and tagged , .