Co musisz wiedzieć o malowaniu ścian i sufitów

puszka_z_farbaPierwsze kroki poprzedzające malowanie pomieszczenia opisane zostały w poprzednim wpisie. Jeżeli mamy już odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie oraz wstępnie zagruntowane ściany możemy przystąpić do ich malowania.

Narzędzia malarskie – pędzel czy wałek?

Oba narzędzia będą niezbędne do malowania pokoju. Duże powierzchnie wygodniej maluje się wałkiem. Miejsca trudno dostępne takie jak narożniki, czy miejsca za grzejnikiem malujemy pędzlem. W przypadku wałków długość runa zależy od powierzchni jaką malujemy. W przypadku gładkich ścian runo powinno wynosić ok. 10mm. Jeżeli powierzchnia jest chropowata używamy wałka o grubszym runie do 20mm.

Jak dobrze wymieszać farbę?

Przed otwarciem powinniśmy wstrząsnąć puszkę, aby wymieszać farbę znajdującą się w środku. W Przypadku, gdy mamy większą ilość farby np. w wiadrze możemy wymieszać ją za pomocą mieszadła. Wlewamy potrzebną ilość farby na tackę malarską, pozostałą część zamykamy, aby uniknąć wyschnięcia. Jeżeli jest taka potrzeba rozcieńczamy farbę zgodnie ze wskazaniami producenta.

Jak prawidłowo pomalować pokój?

  • Zaczynamy malowanie od sufitu
  • Najpierw malujemy miejsca do których nie dotrze wałek, czyli narożniki i inne trudno dostępne miejsca
  • Malujemy w sposób ciągły, staramy się zrobić przerwę dopiero, gdy skończymy malować całą powierzchnię danej ściany. W przeciwnym razie, gdy farba wyschnie, a my po czasie będziemy kontynuować pracę, mogą być widoczne wyraźne smugi i nierówności
  • Jest wiele technik malowania, jedną z nich jest kładzenie równoległych pasów jednakowymi pociągnięciami wałka. Jest to metoda prosta i zarazem bardzo skuteczna. Każdy pomalowany fragment powinien nachodzić na poprzedni uzyskamy wówczas jednolity kolor.

 

Jak właściwie zrobić odcięcia kolorów?

Standardowo sufity malowane są na kolor biały. Zakładając, że ściany prawie zawsze malujemy na jakiś kolor – nieuniknionym etapem staje się odcinanie kolorów.

Biały pasek pod sufitem

Coraz częściej stosowaną metodą jest pozostawienie białego paska pod sufitem. Bardzo istotne w tym przypadku jest to, aby linia odcinająca była równa. Malujemy sufit oraz górne fragmenty ścian dwukrotnie na biało i czekamy do wyschnięcia farby. Za pomocą poziomicy i ołówka odrysowujemy linie wzdłuż których przyklejamy zabezpieczającą taśmę malarską. Następnie małym wałeczkiem (w razie potrzeby pędzlem) malujemy ścianę kolorem. Staramy się aby farba zachodziła na przyklejoną taśmę. Po skończeniu malowania zanim farba wyschnie zrywamy taśmę, dzięki czemu nie powinniśmy uszkodzić pomalowanej warstwy farby.

Połączenie linii sufitu i ściany

 Inną metodą jest bezpośrednie połączenie linii sufitu i ściany. Takie rozwiązanie stosujemy wtedy, kiedy mamy pewność, że linie sufitu i ściany są idealnie równe. W przeciwnym razie nierówności zostaną uwypuklone w miejscu połączenia się kolorów.

Po zakończeniu malowania, wyschnięciu farby pozostaje nam ustawienie mebli, rozmieszczenie elementów dekoracyjnych i podziwianie efektów przeprowadzonych prac malarskich. 🙂

Posted in Malowanie and tagged , , .